Děti se nejčastěji nakazí chřipkou v dětských kolektivech, ukázal průzkum. 85% rodičů pak s nimi zůstává doma

  • 2/3 rodičů potvrzují, že jejich dítě mělo v posledních 5 letech minimálně jednou chřipku
  • Podle 7 z 10 rodičů se dítě chřipkou nakazilo ve školce nebo ve škole a ve více než polovině případů nakazilo další členy rodiny
  • 85 % rodičů muselo s dítětem zůstat po dobu nemoci doma
  • Více než 2/3 rodičů by využily možnost očkování dětí proti chřipce bez jehly

Podle průzkumu agentury STEM/MARK, který si nechala vypracovat společnost AstraZeneca mezi 820 rodiči, se nejčastěji chřipkový virus přenáší  v dětských kolektivech. Škola či školka byla uvedena jako pravděpodobný zdroj nákazy v 70 % případů. Průzkum dále ukázal, že děti  dokáží šířit nemoc celkem intenzivně dál i mezi příbuzné. 6 z 10 rodičů dětí, které marodily s chřipkou, totiž potvrdilo, že se od nemocného dítěte doma nakazil i další člen rodiny, většinou to byl rodič či sourozenec.

Nemocné dítě v mnoha případech ovlivní chod celé domácnosti. 85 % rodičů uvedlo, že byli nuceni zůstat s malým marodem doma, což jim mohlo způsobit nepříjemnosti kvůli absenci v práci. I děti se po dobu nemoci musely smířit s jiným režimem, než jsou zvyklí. Nejvíce je ovlivnilo, že nemohly chodit ven s kamarády (39 %), na kroužky (22 %), do školy (16 %) a musely ležet v posteli (13 %). Nejčastěji si podle průzkumu krátily čas sledováním televize (81 %), hraním s hračkami (60 %), kreativními aktivitami jako je kreslení (39 %) nebo v případě starších dětí surfováním na internetu a sociálních sítích (32 %), ale i učením (31 %). 

Polovina dotazovaných rodičů si zvládla s chřipkou poradit během 5 dnů, druhá polovina strávila léčbou 6 a více dnů. Navštívit lékaře se s nemocným dítětem rozhodlo 7 z 10 rodičů, za nutné to nepovažovali většinou mladí rodiče do 29 let. Chřipky u svých potomků se nejčastěji snaží rodiče zbavit volně prodejnými léky v kombinaci s teplým čajem, klidem na lůžku a podáváním vitamínů. Překvapující je, že několik repsondentů v průzkumu uvedlo léčbu dětské chřipky pomocí antibiotik, která zabírají pouze na bakteriální infekce, mezi které chřipka nepatří. V boji s chřipkou mnoho rodičů využívá také známé babské rady. Mezi ty „nejoblíbenější“ patří dostatečný odpočinek (95 %), zvýšení pitného režimu (92 %), teplý bylinkový čaj (70 %), konzumace kuřecího vývaru (59 %) a zábaly proti horečce (57 %). 16 % matek a otců se pak domnívá, že za uzdravení jejich potomka může například čaj se zázvorem a citrónem, cibule s medem, klid na lůžku nebo poctivé pocení. Téměř polovina rodičů (46 %) je však podle svých zkušeností přesvědčena, že žádný spolehlivý lék na dětskou chřipku neexistuje.

Na základě doporučení od odborníků je jedinou spolehlivou prevencí proti dětské chřipce očkování. I když má podle výsledků průzkumu více než polovina dotázaných rodičů (55 %) k očkování kladný postoj, proti chřipce nechala své dítě očkovat nebo to plánuje pouze necelá pětina. Nejčastějším důvodem, proč se rodiče pro očkování rozhodli, byla prevence (44 %), díky které mohou zabránit komplikovanému průběhu chřipky u svých dětí. 12 % rodičů se pak pro vakcinaci rozhodlo po doporučení dětským lékařem. Více než než dvě třetiny rodičů by s očkováním dětí proti chřipce souhlasily, pokud by se vakcína aplikovala jinak než injekčně.

AstraZeneca

AstraZeneca (LSE/STO/NYSE: AZN) je globální bio-farmaceutickou společností, která
se zaměřuje na vědecký výzkum, vývoj a prodej léků na předpis, zejména pak léků pro léčbu onemocnění ve třech klíčových oblastech – onkologických a kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění ledvin a metabolismu, a onemocnění dýchacího systému a imunity. Společnost AstraZeneca sídlí v Cambridge ve Spojeném království, působí ve více než 100 zemích a její inovativní přípravky používají stovky milionů pacientů po celém světě. Více informací naleznete na stránkách astrazeneca.com nebo nás sledujte na Twitteru @AstraZeneca.

Kontakt pro média:

Noah Žyla
Grayling Czech Republic
Tel.: 725 959 632
noah.zyla@grayling.com

 

CZ-2703