Dětská vakcína proti chřipce FluenzTetra s unikátní pohodlnou aplikací dostala od Ministerstva zdravotnictví zelenou

Každoročně se chřipkou nakazí 20-30 % dětí
Děti jsou nejrizikovější skupinou a nejčastější šiřitelé infekce
FluenzTetra je ochrana před chřipkou bez injekční aplikace 


Společnost AstraZeneca získala od Ministerstva zdravotnictví schválení pro vakcinaci dětskou očkovací látkou FluenzTetra. Ta účinně snižuje riziko virového onemocnění a onemocnění sezónní chřipkou a s ní spojených zdravotních komplikací. Lety prověřená a fungující vakcína FluenzTetra je navíc jediná svého druhu na trhu, která se aplikuje střikem do nosních dírek, podobně jako běžné kapky do nosu, a ne injekcí. Díky tomu z ní děti nemusí mít obavy a navíc tak odpadají i obvyklé nežádoucí účinky v podobě  bolesti  či zarudnutí v místě vpichu. Kromě toho, že očkování proti chřipce je nejúčinnější prevencí pro ty skupiny dětí, které jsou náchylné k těžkému průběhu nemoci, je to i spolehlivý způsob, jak zabránit šíření viru z dětských kolektivů mezi další populaci, například do rodiny.

Právě dětské skupiny jsou nejčastějším zdrojem vzniku chřipkových epidemií. Nejen že mezi dětmi dochází k největšímu přenosu chřipky, ale malí pacienti jsou mnohem více a déle nakažliví než dospělí. Děti mohou být totiž infekční i více než deset dní a virus chřipky typu A dokáží šířit až osm dní před nástupem příznaků. Zatímco na obyčejné nachlazení stačí horký čaj a pár dní v posteli, chřipka by se za žádnou cenu neměla podceňovat, protože může být v krajním případě i život ohrožující. Z hlediska chřipkové infekce jsou zvláště malé děti jednou z nejohroženějších skupin, protože si teprve budují imunitu.  

Česká vakcinologická společnost očkování proti chřipce doporučuje dětem s chronickým onemocněním plic a dýchacích cest, srdce a cév, ledvin, jater, ale také neurologickými onemocněními a poruchami imunity, u kterých hrozí komplikovaný průběh nemoci. Na základě mezinárodních doporučení se však za rizikovou skupinu, která by měla být očkována, považují i děti do pěti let. Ideální doba pro očkování proti chřipce je před začátkem chřipkové sezóny, tedy v září až listopadu. Vakcína FluenzTetra je vhodná pro děti a mladistvé ve věku od dvou  do osmnácti let a stačí jedna dávka. Dvě dávky jsou nutné pouze u dětí, které nebyly v minulosti proti chřipce očkované. Imunita po očkování přetrvává šest měsíců až rok a protože se virus chřipky neustále mění, je vhodné očkování každý rok opakovat. Vakcínu může zajistit buď pediatr, kterého dítě navštěvuje, nebo ji lze na lékařský předpis zakoupit v lékárně a u lékaře si ji nechat aplikovat.

„Vzhledem k opatřením, která proběhla v České republice v souvislosti s pandemií COVID-19, se nám chřipka v loňském roce vyhnula. To však může způsobit mnohem závažnější problémy v nadcházejí chřipkové sezóně. Pokud se na podzim zruší protiepidemická opatření, může letos chřipka na naši společnost udeřit mnohem silněji. Právě proto je očkování tento rok ještě důležitější. Bohužel je však u nás oproti jiným státům Evropy proočkovanost stále velmi nízká a zájem rodičů o očkování dětí mizivý. Přitom by právě změna přístupu k očkování mohla zachránit mnoho životů,“ říká MUDr. Hana Cabrnochová, dětská lékařka.   

----------------

AstraZeneca

AstraZeneca (LSE/STO/NYSE: AZN) je globální bio-farmaceutickou společností, která
se zaměřuje na vědecký výzkum, vývoj a prodej léků na předpis, zejména pak léků pro léčbu onemocnění ve třech klíčových oblastech – onkologických a kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění ledvin a metabolismu, a onemocnění dýchacího systému a imunity. Společnost AstraZeneca sídlí v Cambridge ve Spojeném království, působí ve více než 100 zemích a její inovativní přípravky používají stovky milionů pacientů po celém světě. Více informací naleznete na stránkách astrazeneca.com nebo nás sledujte na Twitteru @AstraZeneca.

Kontakt pro média:

Noah Zyla
Grayling Czech Republic
Tel.: 725 959 632
noah.zyla@grayling.com